Bağlarbaşı Cimnastik Kulübü

Bağlarbaşı Cimnastik Kulübü Web Sitesidir -

  TEL : 05327744221


Ritmik Cimnastik

Ritmik Cimnastik Genel Bilgiler


ritmik_cimnastik

Ritmik Cimnastik cimnastik branşları içersinde en estetik özelliğe sahip branştır. Esnekliğin, müziğin, sanatın ve görselliğin hakim olduğu ritmik cimnastik olimpik anlamda yanlızca kadınlar tarafından yapılmaktadır.

Ritmik cimnastik programında iki yarışma vardır:
Bireysel Yarışmalar ve Grup Serileri Yarışmaları.

Bireysel Yarışmalar:

 Takım sıralaması ile bireysel sıralama (Qualification) yarışmaları
 Genel tasnif (All-Around) yarışmaları – 4 alet
 Genel tasnif alet finalleri – 4 alet
Grup Serileri Yarışmaları:

 Genel tasnif (All-Around) grup yarışmaları – 2 seri (5/3+2)
 Genel tasnif (All-Around) Grup finalleri (5/3+2)
FIG Alet Programında, mevcut yıl için her seriye yönelik gerekli aletler belirlenir
FIG resmi yarışmalarının daha fazla detayı için Teknik Yönetmeliğe bakınız

BİREYSEL CİMNASTİKÇİLER İÇİN PROGRAM

Büyük ve Genç cimnastikçiler için program genellikle 4 aletten oluşur (Büyükler ve Gençler için FIG Alet Programına Bakınız).
İp (Büyükler bireysel hariç)
Çember
Top
Labut
Kurdele
Her serinin süresi 1’15” – 1’30” arasındadır.

GRUP SERİERİ İÇİN PROGRAM

Büyük grup serileri için genel tasnif program 2 seriden oluşur
Tek tip alet ile seriler (5)
İki tip alet ile seriler (3+2)
Genç gruplar için program genellikle 2 seriden oluşmaktadır; her biri tek tip alet ile
Büyük ve genç grup serilerinin her birinin süresi 2’15” – 2’30” arasındadır.
Ritmik Cimnastikte Kullanılan Aletlerritmik_cimnastik

İp Aleti

Kenevir ya da benzeri uygun bir maddeden yapılır. İp aletinin ölçüleri büyük ve genç ritmik cimnastikçiler için opsiyoneldir.
Merkezinde homojen ya da güçlendirilmiş bir kalınlığa sahiptir. Ritmik cimnastikte ip aletinin uçları düğümlü ya da düğümsüz olabilir. Ama uçlarında tahta vb. malzemeler olamaz. İp aleti her renk olabilir. Sporcuya, cimnastikçinin mayosuyla uyumlu olacak şekilde seçilebilir. Genelde cimnastikçiler ip aletini seçerken parlak renkleri tercih ederler.


Ritmik cimnastikçiler ip aleti ile performanslarını sergilerken ipi gergin ya da gevşek olarak kullanabilirler. Aynı şekilde ip aletini tek ya da iki elleriyle vücutlarına dolayarak da estetik ya da teknik hareketlerini uygulayabilirler. İp aletinin cimnastikçinin vücuduyla bu şekilde bütünleşmesi görsel olarak etkileyici sonuçlar doğurur.


ritmik_cimnastik

Çember Aleti

Ritmik cimnastikte çember aleti ahşap ya da sentetik malzemeden yapılabilir. Çember aleti en az 300 gram ağırlığında olmalıdır. Gençler kategorisinde çember aleti 260 gramdır. Ritmik cimnastik çember aletinin ölçüleri ise çapı büyüklerde 80-90 cm, genç cimnastikçilerde ise 70-90 cm aralığındadır.


Çember boşluğu tanımlar. Cimnastikçi, oluşturulan dairenin içinde hareket ederek çember aletini maksimum oranda kullanır. Çemberin taşınması, kavramada sık sık değişiklik yapılması ve iyi hareket koordinasyonu ritmik cimnastikçinin serisini mükemmelleştirir.

ritmik_cimnastik

Top Aleti

Ritmik cimnastikte top aleti lastik ya da yumuşak plastik malzemeden yapılır. Ölçüleri genç ve büyük cimnastikçiler için çap olarak 40 - 50 cm arasında olmalıdır. En az 400 gram ağırlığında ve kalınlığı en fazla 300 mm olmalıdır. Renk seçimi cimnastiye bırakılmıştır.


Top aleti cimnastikçinin tutamayacağı tek reitmik cimnastik aletidir. Bu durum, vücut ile alet arasında daha hassas bir ilişki gerektirir. Top vücut ile mükemmel bir uyum içinde hareket eder.denge_cimnastik

Labut Aleti

Labut aleti ahşap ya da plastik malzemeden yapılabilir. Gençlerde ve Büyüklerde 40 - 50 cm ölçülerine sahip olmak zorunda olan labut aleti en az 150 gram olabilir.


Ritmik cimnastikçiler labutları kullanarak atışları, dönüşleri, yuvarlanmaları, çevirmeleri mükemmel bir şekilde yapmaya çalışır. Bütün bunları yapmak ileri seviyede koordinasyon ve hassasiyet gerektirir. Bu yüzden labut aleti üst düzey cimnastikçiler için uygundur.ritmik_cimnastik

Kurdele Aleti

Kurdele aleti bambu, ahşap, plastik ya da fiber malzemeler kullanılarak üretilebilir. Kurdele aletinin uzunluğu 5 ile 6 metre arasında olabilir. En kalın yeri maksimum 10 mm olabilir.
Kurdele aleti hafif ve uzun bir şeritten oluşur. Böylece her yöne değişik şekillerde fırlatılabilir. Cimnastikçi bu hareketleri değişik ritimlerde uygular. Ağırlığından dolayı, şerit her türden görüntü ve şekiller oluşturmak için havada uçar. Dolayısıyla, yılanlar, spiraller ve fırlatmalar, şeridin uçuşunun temel unsurlarıdır.