Cimnastik.Com

Jimnastik- Cimnastik | Cimnastik Aletleri | Cimnastik Hareketleri | Cimnastik Mayoları | Cimnastik İle İlgili Bilgiler

ALETLİ JİMNASTİK HAREKETLERİ | ARTİSTİK JİMNASTİK HAREKETLERİ

Artistik cimnastik (jimnastik) hareketlerini uygulamak için ilk önce fiziksel olarak cimnastik hareketlerini yapabilecek duruma gelmemiz gerekir. Bu her yaştan aday cimnastikçi için aynıdır. 11 yaş için cimnastik hareketleri fiziksel durumları aynı ise 9 yaş için de 14 yaş için de aynıdır. Kısaca genel olarak sorulan “12 yaş için cimnastik hareketleri nelerdir?” sorusunun net bir cevabı yoktur. Ancak yarışmacı cimnastikçiler ülkelerinin cimnastik federasyonlarının yaş grupları için belirlediği mecburi cimnastik serilerini yarışmalarda yapmak zorunda olabilirler. Fakat bu hangi yaşta hangi cimnastik hareketleri yapılır sorusuna kural gibi bir cevap değildir. 

Artistik cimnastik (jimnastik) hareketleri direk deneyerek öğrenilmez. Çok kolay cimnastik hareketlerinin bile bir basamaklaması vardır. Cimnstikçiler takla hareketini yapmak için dahi önce yuvarlanmayı öğrenirler. Hatta takla hareketi sonrası ayağa kalkmak için dahi karın kaslarını kuvvetlendirici egzersizler yaparlar. Daha zor cimnastik hareketleri ise method dahilinde öğrenilmezse geri dönüp tekniği düzeltmesi imkansız sonuçlar doğurur. Bu yüzden cimnastik hareketleri mutlaka deneyimli cimnastik antrenörleri tarafından öğretilmelidir.

Yazımızın başında cimnastik (jimnastik) hareketlerini yapabilmek için önce hazır duruma gelmemiz gerktiğinden bahsetmiştik. Cimnastik hareketleri kuvvet, esneklik, sürat, koordinasyon gibi bir çok becerinin aynı anda uygulanmasıyla oluşur. Bu yüzden cimnastik temel eğitim devresi çok önemlidir. 

Aşağıda sizler için aletlere göre bazı cimnastik (jimnastik) hareketlerinin isimlerini verdik. Sitemizde bu hareketlerle ilgili detaylı bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

1 – ATLAMA MASASINDA YAPILAN CİMNASTİK HAREKETLERi : Überşlak, Kartvil, Überşlak öne salto, Kartvil salto (tsukahara), Flikflak salto ve tüm bu hareketlerin burguluları, Überşlak öne çift salto, Kartvil çift salto, Kartvil flikflak çift salto vs.

2 – BARFİKS ALETİNDE YAPILAN HAREKETLER : Kipe, Mihfer (devir), Pürvet, ters Mihfer,  Ginger, Jager, Tkatchev, Kovacs, Kartal, Adler, Def, Salto ve burgulu bitirişler vb.

3 – ASİMETRİK BARLARDA YAPILAN CİMNASTİK HAREKETLERi : Kipe, Amut, Erişmek Amut, Stalder, Endo, Pak salto, Pürvet, Ginger, Tkatchev, Adler, Salto ve burgulu bitirişler vb.

4 – PARALEL BARLARDA YAPILAN CİMNASTİK HAREKETLERİ : Yaprak kipesi, Kipe, Amut, Diamidov, Healy, Mihfer, Urzica, Moy, Tek bara yapılan hareketler, salto ve burgulu bitirişler vb.

5 – DENGEDE YAPILAN CİMNASTİK HAREKETLERİ : Çember, Geri köprü, Öne Köprü, Flik Flak ve salto türevi bağlantıları, Geiner, Tam burgu, Şpagat sıçraması, geyik ve makaslı geyikler, salto ve burgulu bitirişler

6 – YER ALETİNDE YAPILAN CİMNASTİK HAREKETLERİ : Amut, Çember, Kartvil, Überşlak, Filik filak, Açık toplu bükük saltolar, çift saltolar, Tsukahara, Kuvvet amutları (ağır amut) vb.

 


Bir cevap yazın

  • Kategoriler

  • Arşivler

  • Son Arananlar

  • Call Now ButtonHEMEN ARA