Cimnastik.Com

Jimnastik- Cimnastik | Cimnastik Aletleri | Cimnastik Hareketleri | Cimnastik Mayoları | Cimnastik İle İlgili Bilgiler

Artistik Cimnastik Mayoları | Cimnastik Mayoları

Artistik Cimnastik Mayoları

Cimnastik mayosu cimnastikçilerin yarışmalar ya da cimnastik antrenmanlarında giydikleri esnek kumaştan yapılmış rahat hareket edilmesine olanak veren cimnastik kıyafetidir. 

Cimnastik sporu yapan bütün cimnastikçiler kendi cimnastik branşının kurallarına uygun mayoları şeçerek cimnastik aktivitelerinde kullanırlar. Ritmik cimnastik mayoları daha taşlı parlak kumaştan yapılırken artistik cimnastik mayoları nispeten daha sadedir.

Artistik Cimnastik Mayoları 

Artistik cimnastik mayosunun kalça oyuntusu kalça kemiğinden daha yukarda olamaz. Sırt açıklığı kürek kemiğine kadar açık olabilir. Göğüs açıklığı göğüs kemiğinden daha aşağıda olmasına izin verilmez. Artistik cimnastik mayosu eğer tek parça olacaksa ayak bileğine kadar olmak zorundadır. 

Artistik cimnastik yarışmalarında mayolar şu şekilde belirlenir. Takım yarışmalarında artistik cimnastikçiler takım olarak aynı mayoyu giyerler. Takım mayosu tamamen aynı olmalıdır. Artistik cimnastik takım yarışmalarında takım mayosunun göğüs kısmında ya da omuz kısmında cimnastik kulübünün logosu dikilmiş olması gerekir. 

Artistik cimnastik ferdi yarışmalarında cimnastikçiler kendi istedikleri cimnastik mayolarını giyebilirler. Ferdi yarışmalar final yarışması ya da alet finalleri olabilir. Artistik cimnastikçiler final ya da bireysel yarışmalarda cimnastik mayosu seçerken cimnastikçinin fiziksel durumuna ya da yarışacağı cimnastik aletinin durumuna göre tercihde bulunabilir.

Artistik cimnastik yarışma mayoları kısa kollu veya uzun kollu olabilir. Artistik cimnastikçiler tüllü veya taşlı cimnastik mayolarını cimnastik yarışmalarında kullanabilir. Ama etekli cimnastik  mayoları artistik cimnastik yarışmalarında kullanılamaz.

Türkiye’de minikler ve küçükler kategorisindeki yarışmalarda taşlı mayo kullanımına izin verilmemektedir. Taşlı cimnastik mayoları artistik cimnastikte yıldızlar, gençler ve büyükler yarışmalarında kullanılabilmektedir. Cimnastik federasyonu maddi olanağı olmayan küçük yaştaki cimnastikçilerin daha pahalı olan taşlı mayoları satın alamayarak üzülmelerini engellemek için böyle haklı bir uygulamaya girmiştir. 

Artistik cimnastik mayoları hem kız hem de erkek sporcuların kullandığı cimnastik ürünleridir. Artistik cimnastikçi erkekler kulplu beygir, halka, barfiks ve paralel aletlerinde alt cimnastik kıyafeti olarak uzun cimnastik trikosu giyerler. Atlama masası ve yer aletlerlnde cimnastik şortu giyerler.

Artistik cimnastikçi kızlar atlama masası, kız paraleli, denge ve yer aletlerinde cimnastik mayosu giyerler.

Özellikle kız cimnastikçilerin cimnastik hayatlarında cimnastik mayoları önemli bir yer tutar. Cıvıl cıvıl renkli, süslü cimnastik mayoları onlar için çok önemlidir. Antrenmanda olsun yarışmada olsun cimnastik mayosu seçimini cimnastikçiye bırakmak en doğrusudur.

 

 

 

4 Yorumlar


Bir cevap yazın

  • Kategoriler

  • Arşivler

  • Son Arananlar

  • Call Now ButtonHEMEN ARA