Cimnastik.Com

Jimnastik- Cimnastik | Cimnastik Aletleri | Cimnastik Hareketleri | Cimnastik Mayoları | Cimnastik İle İlgili Bilgiler

ASİMETRİK PARALEL İLE İLGİLİ BİLGİLER

Asimetrik paralel ile ilgili bilgiler

Cimnastik yarışmalarının tarihi klasik zamanlarla tarihlendirilmiş olsa da, asimetrik paralel aleti cimnastik sporuna 20’nci yüzyılda dahil olmuştur. Asimetrik paralel aleti, kadınların profesyonel sporlarda artan görünürlüğüne yanıt olarak doğal olarak gelişti. Aslen erkek gücünü ve dayanıklılığı sergilemek için tasarlanan bir sporda, Asimetrik paralel kadınsı zarafet ve fiziksel çeviklik için bir vitrin sunmaya başladı.

Asimetrik Paralel (Kız Paraleli – Paralel barlar) nasıl ortaya çıktı. 

Profesyonel jimnastikte kadınların katılımı, kadınların erkek cimnastiğinden sonra modellenen faaliyetler gerçekleştirdiği 19. yüzyılda başladı. Asimetrik paralel ( paralel barlar) gibi cimnastik aletleri sanatsal harekete çok az vurgu yaparak güç ve dayanıklılığa odaklandı. Paralel barları asimetrik paralel haline getirmenin avantajlarından  ilk olarak Amoros adlı bir Fransız  “Manuel ducation Physique et Morale” de bahsetti. Asimetrik paralel barlar 1934’te Budapeşte’deki Dünya Şampiyonalarında halka tanıtıldı ve iki yıl sonra Olimpiyatlarda gösterildi. Spor, 1952 yılına kadar Olimpiyat etkinliği olarak dahil edilmedi.

Asimetrik Paralel Dizaynı, Ölçüleri ve Özellikleri

Asimetrik paralel barları fiberglas ve ahşaptan yapılır . Alt barın yüksekliği 166 cm (+1-1cm) Üst barın yüksekliği 246 cm (+1 -1 cm) ‘dir. Barlar arası en fazla 180 cm’dir. Bununla birlikte, bu ölçüler zamanla ve ülkelerde değişmiştir. Profesyonel kadın jimnastikçilerin ortalama yaşı zaman içinde azaldığından, bu varyasyonlar cihazın pozisyonuna ve ölçülerine yansımıştır.

Asimetrik paralel alt bar yüksekliği: 166 cm (+ ya da – 1 cm)
Asimetrik Paralel üst bar yüksekliği: 246 cm (+ ya da – 1 cm)
Asimetrik paralel barlar arası mesafe: 180 cm (max.)

Asimetrik Paralel Serileri, Asimetrik Paralel Hareketleri 

Asimetrik paralel kadın cimnastikçilerin fiziksel gücünü vurgulamak için geliştirildi. Asimetrik paralel öncesi erken performanslar sanatsal, bale esintili hareketleri içeriyordu. Asimetrik paralel, performans becerilerini zarafet ve esneklikle birlikte sergilemek için yavaş yavaş gelişti ve bir bardan diğerine geçişler, salınımlar ve uçuşlu – el bırakışlı hareketler gibi akrobasiler zamanla cimnastik serilerine monte edildi . Comaneci ve Shaposhnikova gibi  jimnastikçiler bir çok asimetrik paralel hareketini ilk defa yaparak bu cimnastik hareketlerine kendi isimlerini verdiler.

Nadia Comaneci, 1976’da Olimpiyat Oyunlarında Asimetrik paralel barlarda 10 tam puan alan ilk cimnastikçiydi.


Bir cevap yazın

  • Kategoriler

  • Arşivler

  • Son Arananlar

  • Call Now ButtonHEMEN ARA