Cimnastik.Com

Jimnastik- Cimnastik | Cimnastik Aletleri | Cimnastik Hareketleri | Cimnastik Mayoları | Cimnastik İle İlgili Bilgiler

Cimnastik Sporu Kaç Yaşına Kadar Yapılır

 

Cimnastik (Jimnastik) Sporu Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Genel olarak bakıldığında cimnastik sporunu yapan performans cimnastikçilerinde, kadın cimnastikçilerin erkek cimnastikçilere oranla cimnastiği daha erken yaşlarda bıraktığını söylemek mümkün.

Kadın cimnastikcilerin cimnastiği daha erken yaşta bırakmasının başlıca nedeni fiziksel gelişmeye bağlı kilo ve kuvvet dengesini cimnastikcinin koruyamamasıdır. Bu durum cimnastikçinin metabolik durumuna göre farklılık göstersede genel neden budur. Kız cimnastikçilerin kuvvet ve kilo dengesi ile başa çıkamayışının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Genetik Faktörler:

Doğru uygulanmamış yetenek seçimi, ebeveynlerin fiziksel yapıları incelenmeden seçilmiş ve performans cimnastik yaptırılmak istenen kadın cimnastikçiler, cimnastik hayatlarına daha erken veda ederler.

Yanlış Antrenman ve Beslenme Programları: 

Cimnastikçinin antrenman programında, yağ yakıcı aerobik v.b çalışmalara yer vermemek, salt akrobasi yönlü çalışmalar yapmak, karbonhidrat ve protein dengesinin doğru uygulanmadığı beslenme programları, ergenlik dönemi ve ergenlik dönemi sonrasında kilo alma problemi olarak karşımıza çıkacaktır. 

Senelik Antrenman Programı:

Cimnastik yarışmalarının tarihlerine uygun zamanlarda kilo kontrolü sağlayacak antrenman programlarının uygulanmaması, uzun tatil dönemleri kadın cimnastikçinin cimnastik yaşamında sorun olacaktır. 

Yukarda saydığımız durumlarla başa çıkabilen kadın cimnastikçiler 30’lu hatta 40’lı yaşlarda bile performans cimnastiği yapmaya devam edebilir hatta madalyalar kazanabilirler.

Özbek Cimnastikci  Oksana CHUSOVITINA Haziran 1975 (44 yıl yaşında) ve Milli Cimnastikçimiz Göksu ÜÇTAŞ 30 Ağustos 1990 (29 yıl yaşında) halen uluslararası cimnastik yarışmalarında yarışıp madalyalar kazanmaktadır. 

Erkek Cimnastikçilerde ise ergenlik ve sonrasında durum olumlu yönde daha farklıdır. Artan Testosteron hormonu kas doğal olarak da kuvvet gelişimini arttırır. Yağlanma kadınlara göre daha az olduğundan taşıdığı yük azalır ve akrobatik hareketlerde cimnastikçiye kolaylık sağlar. 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

  • Kategoriler

  • Arşivler

  • Son Arananlar

  • Call Now ButtonHEMEN ARA