Cimnastik.Com

Jimnastik- Cimnastik | Cimnastik Aletleri | Cimnastik Hareketleri | Cimnastik Mayoları | Cimnastik İle İlgili Bilgiler

Ritmik Cimnastik / Jimnastik Aletleri Nelerdir

Ritmik Cimnastik Aletleri

İp ALETİ

Kenevir ya da benzeri uygun bir maddeden yapılır. İp aletinin ölçüleri büyük ve genç ritmik cimnastikçiler için opsiyoneldir.

Merkezinde homojen ya da güçlendirilmiş bir kalınlığa sahiptir. Ritmik cimnastikte ip aletinin uçları düğümlü ya da düğümsüz olabilir. Ama uçlarında tahta vb. malzemeler olamaz. İp aleti her renk olabilir. Sporcuya, cimnastikçinin mayosuyla uyumlu olacak şekilde seçilebilir. Genelde cimnastikçiler ip aletini seçerken parlak renkleri tercih ederler.

Ritmik cimnastikçiler ip aleti ile performanslarını sergilerken ipi gergin ya da gevşek olarak kullanabilirler. Aynı şekilde ip aletini tek ya da iki elleriyle vücutlarına dolayarak da estetik ya da teknik hareketlerini uygulayabilirler. İp aletinin cimnastikçinin vücuduyla bu şekilde bütünleşmesi görsel olarak etkileyici sonuçlar doğurur. 

RİTMİK CİMNASTİK ALETLERİ

ÇEMBER ALETİ

Ritmik cimnastikte çember aleti ahşap ya da sentetik malzemeden yapılabilir. Çember aleti en az 300 gram ağırlığında olmalıdır. Gençler kategorisinde çember aleti 260 gramdır. Ritmik cimnastik çember aletinin ölçüleri ise çapı büyüklerde 80-90 cm, genç cimnastikçilerde ise 70-90 cm aralığındadır.

Çember boşluğu tanımlar. Cimnastikçi, oluşturulan dairenin içinde hareket ederek çember aletini maksimum oranda kullanır. Çemberin taşınması, kavramada sık sık değişiklik yapılması ve iyi hareket koordinasyonu ritmik cimnastikçinin serisini mükemmelleştirir.  

Ritmik Cimnastik Aletleri

TOP ALETİ

Ritmik cimnastikte top aleti lastik ya da yumuşak plastik malzemeden yapılır. Ölçüleri genç ve büyük cimnastikçiler için çap olarak 40 – 50 cm arasında olmalıdır. En az 400 gram ağırlığında ve kalınlığı en fazla 300 mm olmalıdır. Renk seçimi cimnastiye bırakılmıştır.

Top aleti cimnastikçinin tutamayacağı tek reitmik cimnastik aletidir. Bu durum, vücut ile alet arasında daha hassas bir ilişki gerektirir. Top vücut ile mükemmel bir uyum içinde hareket eder. 

RİTMİK CİMNASTİK ALETLERİ

LABUT ALETİ

Labut aleti ahşap ya da plastik malzemeden yapılabilir. Gençlerde ve Büyüklerde 40 – 50 cm ölçülerine sahip olmak zorunda olan labut aleti en az 150 gram olabilir.

Labut aleti ahşap ya da plastik malzemeden yapılabilir. Gençlerde ve Büyüklerde 40 – 50 cm ölçülerine sahip olmak zorunda olan labut aleti en az 150 gram olabilir.

Ritmik cimnastikçiler labutları kullanarak atışları, dönüşleri, yuvarlanmaları, çevirmeleri mükemmel bir şekilde yapmaya çalışır. Bütün bunları yapmak ileri seviyede koordinasyon ve hassasiyet gerektirir. Bu yüzden labut aleti üst düzey cimnastikçiler için uygundur. 

Ritmik Cimnastik Aletleri

KURDELE ALETİ

Kurdele aleti bambu, ahşap, plastik ya da fiber malzemeler kullanılarak üretilebilir. Kurdele aletinin uzunluğu 5 ile 6 metre arasında olabilir. En kalın yeri maksimum 10 mm olabilir.

Kurdele aleti hafif ve uzun bir şeritten oluşur. Böylece her yöne değişik şekillerde fırlatılabilir. Cimnastikçi bu hareketleri değişik ritimlerde uygular. Ağırlığından dolayı, şerit her türden görüntü ve şekiller oluşturmak için havada uçar. Dolayısıyla, yılanlar, spiraller ve fırlatmalar, şeridin uçuşunun temel unsurlarıdır. 

 


Bir cevap yazın

  • Kategoriler

  • Arşivler

  • Son Arananlar

  • Call Now ButtonHEMEN ARA