Cimnastik.Com

Jimnastik- Cimnastik | Cimnastik Aletleri | Cimnastik Hareketleri | Cimnastik Mayoları | Cimnastik İle İlgili Bilgiler

ŞPAKAT AÇMAK| ŞPAGAT EGZERSİZLERİ

Şpakat cimnastikte esneklik deyince ilk akla gelen esneme hareketidir. Cimnastik (jimnastik) terminolojisine hakim olmayan kişiler bacak açma, bacak ayırma sözlerini şpakat teriminin yerine kullanabilirler.

Spakat tanım olarak bacakların bir tanesinin önde diğerinin arkada olduğu 180 derece bacak açıklığında olma durumudur.

Şimdi şpakat açmak için hangi egzersizleri yapmalıyız resimlerle inceleyelim. 

Isınma : 

Şpakat hareketi ısınmadan yapılmaması gereken bir esneme hareketidir. Isınmadan yapılan şpakat hareketinin sakatlayıcı sonuçları olabilir. Yavaş düz koşular, zorlamadan yapılacak squat hareketleri ısınmak için iyi tercihlerdir.

Kapalı bacak öne esneme : 

Yere oturun ayaklarınızı kapatın ve bacaklarınızı dümdüz karşıya uzatın. Bacaklarınızı hiç bükmeden ellerinizle ayaklarına dokunun. Bu kolay geliyorsa yine dizleriniz bükmeden karnınızı bacaklarınıza değdirin. Bacaklarınızın arkasının gerildiği yerde bir süre bekleyin. Biraz acı hissedebilirsiniz. Her şpakat esneme egzersizinde bu süreyi biraz arttırın. 

Tek bacak esneyerek yürüme :

Her attığınız adımda bacaklarınız tamamen gergin şekilde ellerinizi yere değdirmeye çalışın. El parmaklarınızı yere değdirmek kolay geliyorsa avuç içlerinizi yere değdirin. Sonra doğrulun ve diğer bacağızı öne alarak aynı hareketi yapın. Bacaklarınızın arkasının esnediğini hissedin. 

Diz üstünde tek bacak esneme hareketi : 

Küçük Şpakat ta denilen bu esneme hareketini yapabilmek için dizlerinizin üstüne oturun. Tek bacağınızı karşıya gergin bir şekilde uzatın. Canınızın yandığı noktada bir süre bekleyin. Sonra öne doğru kapanarak öne esneyin. Aynı şeyleri diğer bacağınızla da yapın.

Sırt üstü yatarak şpakat esnemesi : 

Sırt üstü yatın. Tek bacağınızı gergince yukarı kaldırın. İki elinizle ayak bileğinize yakın bir yerden tutun. Yarde kalan bacağınızı kaldırmadan ve dizlerinizi bükmeden havada olan bacağınızı yüzünüze yaklaştırmaya çalışın. 

Tek bacak geride kalça ve kasık esnetmesi : 

Çömelik duruma gelin. Ellerinizi önünüze zemine koyun. Tek bacağınızı gergin bir şekilde olabildiğince geriye uzatın. Kalçanızı yere doğru bastırın. Canınızın yandığı yerde bir süre bekleyin. Sonra aynı esnetme hareketini diğer bacığınızla da uygulayın.

Şpakat açmak ile ilgili en çok sorulan sorular :

spagat açmak, şpagat erkek, spagat nasıl açılır, şpagat ekşi, şpagat tdk, şpagat ne demek, spagat kaç günde açılır, spagat nasıl yapılır, spagat açma, spagat açma egzersizleri, şpagat açma teknikleri, şpagat açmak için, spagat açmak için egzersizler
şpagat bacak açma, bale şpagat, spagat ballet, spagat calismasi, jimnastik spagat, spagat challenge, şpagat nedir, şpagat egzersizi, şpagat açma egzersizleri, şpagat açmak ekşi, şpagat nasıl yapılır, şpagat faydaları, spagat figürü nedir, spagat figürü, spagat figürü anlamı, spagat figürü ne anlama gelir, şpagat kaç günde açılır, şpagat kaç günde yapılır, spagat jimnastik, spagat gif, şpagat egzersizleri, spagat hareketi, spagat hareketi nasıl yapılır, spagat hareketi nedir, spagat hangi dil, havada şpagat, spagat hareketi anlamı, şpagat isınma hareketleri, şpagat ingilizce, şpagat için, şpagat ingilizce nedir, spagat için esneme hareketleri, spagat instagram, şpagat kaç günde açılır, şpagat komik, spagat kaç ayda açılır, spagat kartal, kolay şpagat,şpagat ne işe yarar, şpagat ne zaman açılır, spagat ne kadar sürede açılır, spagat nasıl okunur, şpagat okunuşu, şpagat oturuşu, spagat türkce ne demek, şpagat yararları, spagat yapmak, spagat yapma, şpagat açmanın yolları, şpagat nasıl yapılır, spagat, yoga, spagat zararları, 5 dakikada şpagat

 


Bir cevap yazın

  • Kategoriler

  • Arşivler

  • Son Arananlar

  • Call Now ButtonHEMEN ARA