Cimnastik.Com

Jimnastik- Cimnastik | Cimnastik Aletleri | Cimnastik Hareketleri | Cimnastik Mayoları | Cimnastik İle İlgili Bilgiler

TÜRKİYENİNİ EN İYİ CİMNASTİKÇİLERİ | CİMNASTİK ŞAMPİYONLARI

TÜRKİYENİNİ EN İYİ CİMNASTİKÇİLERİ | CİMNASTİK ŞAMPİYONLARI

Türkiye’nin en iyi cimnastikçileri (jimnastikçileri) ya da en başarılı cimnastikçilerinden bahsederken uluslararası büyük yarışmalarda neler başarıldığnın yanı sıra cimnastiğin ülkemiz için “En” ‘ lerini de gözden geçirelim.

Şüphesiz cimnastik (jimnastik) branşında en büyük başarımızı 2019 yılında yapılan dünya şampiyonasında halka aletinde 1. olarak altın madalya kazanan İbrahim ÇOLAK elde etmiştir. Cimnastik tarihimizde dünya şampiyonalarında finallerde yarışmayı bile hayal edemezken İbrahim ÇOLAK’ın dünya birinciliği onu Türk cimnastik tarihinin en önemli cimnastikcisi olarak tarihe geçirdi.

Ama aynı yarışmada Milli cimnastikcimiz Ahmet ÖNDER Paralel aletinde çok küçük bir farkla ikinci olunca gururumuz ikiye katlandı ve o tarih aynı yarışmada iki kere değişti. İbrahim ÇOLAK ve Ahmet ÖNDER dünya şampiyonasında madalya almış ilk cimnastikçilerdir.

Olimpiyat oyunlarında ise Göksu ÜÇTAŞ olimpiyatlara katılan ilk Türk cimnastikçisidir. 2012 yilinda Londra’da yapılan Olimpiyat oyunlarına katılan Göksu ÜÇTAŞ aynı zamanda olimpiyat oyunlarında ülkemizi temsil eden ilk bayan cimnastikcidir.

Olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden ilk erkek cimnastikçi Ferhat ARICAN’dır.

2020 yılında Tokyo’da yapılan olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek olan cimnastikçimiz Nazlı SAVRANBAŞI olimpiyat oyunlarına katılma hakkı kazanan en genç cimnastikçimiz olarak tarihe geçmiştir.

Yazımızın buradan sonrasını güncelleme olarak yazıyoruz. Çünkü cimnastikte başarılar o kadar üst üste geldi ki bu güncellemeyi yazmak durumunda kaldık.

2020 yılı aralık ayında Mersin’de Yapılan Avrupa artistik jimnastik şampiyonasında jimnastikçilerimiz Türkiye’nin cimnastik tarihini değiştirdi. 

Kadınlarda ;

Büyüklerde Göksu Üçtaş Şanlı yer aletinde kazandığı gümüş madalya ile Türk cimnastik tarihinin Artistik Cimnastik Kadınlar Avrupa Şampiyonası seviyesinde büyüklerde ilk madalyasını kazandırırken, Derin Tanrıyaşükür asimetrik paralel aletinde elde ettiği bronz madalya ile aynı başarıya gençler kategorisinde imza attı.

Büyükler alet finallerinde Göksu Üçtaş Şanlı yer aletinde elde ettiği 13.100 puan ile gümüş madalyanın sahibi oldu. Altın madalyayı itiraz sonucu yeniden yapılan değerlendirmede 13.450 puan alan Rumen sporcu Larisa Andreea Iordache kazandı.

Ülkemizi alet finallerinde temsil eden sporcularımızdan Dilara Yurtdaş atlama masasında, Bilge Tarhan ise denge aletinde Avrupa altıncısı oldular.

cimnastik

Derin Tanrıyaşükür Avrupa Üçüncüsü

Gençler alet finallerinde ise Derin Tanrıyaşükür asimetrik paralel aletinde 12.050 puan ile bronz madalyanın sahibi oldu. Derin’in madalya kazandığı asimetrik paralelde Avrupa dördüncüsü olan Beyza Özen ayrıca atlama masasında da aynı dereceyi elde etti. Denge aletinde ülkemizi temsil eden Sevgi Seda Kayışoğlu ise Avrupa beşincisi oldu.

Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda

Milli sporcularımız toplam sekiz madalya kazandı. Ümit Şamiloğlu, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak, Ahmet Önder ve Abdelrahman Elgamal’ın yer aldığı takımımız gümüş madalya kazanırken, Türkiye Alet Finallerinde yedi madalya daha kazandı. 

Ferhat Arıcan; paralel bar aletinde 15.100 puan ile altın madalyanın sahibi oldu. Avrupa Şampiyonu sporcumuz kulplu beygirde ise 14.433 puan ile üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı.

Halkada daha önce Dünya Şampiyonu olan İbrahim Çolak, 15.000 puan ile bu kez Avrupa Şampiyonu oldu. 

Gençler kategorisinde Mert Efe Kılıçer 12.933 puan ile barfikste gümüş madalya kazanırken, paralel barda 13.266 puan ile bronz madalyanın sahibi oldu. Bora Tarhan ise halkada 13.000, atlama masasında 14.016 puan ile iki bronz madalya kazandı.


Bir cevap yazın

  • Kategoriler

  • Arşivler

  • Son Arananlar

  • Call Now ButtonHEMEN ARA